ROMCON 2018

A 39-A CONVENȚIE NAȚIONALĂ DE SCIENCE-FICTION

7-9 SEPTEMBRIE 2018, Reșița

la UNIVERSITATEA “EFTIMIE MURGU” REȘIȚA

Temele ROMCON: DRUMUL SPRE STELE – ÎNTRE REAL ȘI IMAGINAR și ANTICIPAȚIA ȘTIINȚIFICĂ ȘI SF-UL

Invitați de onoare: RODICA BRETIN | DAN FARCAȘ | LUCIAN-VASILE SZABO 

Invitați speciali: DANIEL BOTGROS | CRISTIAN-CORNELIU TAMAȘ

Artist invitat special: VICTOR DRUJINIU

Fan Invitat Special: DAN POPESCU 

Ziua I, vineri, 7 septembrie 2018

Ora 16:30 DESCHIDEREA FESTIVĂ A CONVENȚIEI. CUVINTE DE SALUT: MIRCEA OPRIȚĂ, președintele ARCASF;  IOAN POPA, primarul Reșiței; IONUȚ BICHESCU, rectorul Universității „Efimie Murgu” Reșița
Ora 17:15 Vernisajul expoziției colective de artă plastică. Curator MARIAN TRUŢULESCU Vernisajul expoziției de bandă desenată VICTOR DRUJINIU
Ora 17:45 Pauză de cafea
Ora 18:00 ANTICIPAȚIA ȘTIINȚIFICĂ ȘI S.F.-UL. IPOTEZA HIPERCIVILIZAȚIILOR COSMICE Conferință suținută de DAN FARCAȘ
Ora 18:40 Prezentări și lansări de cărți editura TIMPUL şi editura EAGLE
Ora 19:00 Teatru de improvizație: MII DE CĂI ȘI ATÂTEA CLIPE, spectacol prezentat de trupa de teatru ImproPortabil
Ora 19:30 STELELE DIN OGLINDĂ Prelegere susținută de MIRCEA OPRIȚĂ
Ora 20:00 Cină
Ora 20:45 Serile filmului S.F. (I) Program realizat de ANDREI BĂLBĂRĂU și DARIUS LUCA HUPOV
Ora 21:30 Teatru S.F.: DRACONES, scenariu de LIVIU SURUGIU. Regie și dramatizare DAN MIREA

 

Ziua a II-a, sâmbătă, 8 septembrie 2018

Ora 10:00 LEGOCREATION (I) Concurs pentru copii condus de SIMONA HUPOV (la Biblioteca Județeană “Paul Iorgovici” Reșița)
Ora 10:00 Prezentări și lansări de cărți editura TRITONIC
Ora 10:30 CREATIVITATE ȘTIINȚIFICO-TEHNICĂ VERSUS CREATIVITATE ARTISTICĂ. Dialog cu GEORGE CEAUȘU
Ora 11:00 TRANSFERUL DE CONȘTIINȚĂ, DE LA CONCEPT LA REALIZARE PRACTICĂ. Conferință susținută de FLORIN GIURCĂ
Ora 11:30 EUROCON-UL VĂZUT DINSPRE CARPAȚI. Scurtă prezentare de DARIUS LUCA HUPOV
Ora 12:00 Pauză de cafea
Ora 12:15 Prezentare și lansări de cărți editura PAVCON (I)
Ora 12:45 NAVETRIȘTI ȘI NAVE TRISTE. Spectacol prezentat de trupa de teatru ImproPortabil
Ora 13:15 Prezentări și lansări de cărți editura EUROSTAMPA și editura PARALELA 45
Ora 13:45 Prânz
Ora 15:30 Premierea lucrărilor la concursul REȘIȚA PESTE O SUTĂ DE ANI
Ora 16:00 FILOZOFIA VĂLURIRII ȘI REINTERPRETAREA COSMOGONIILOR, O PROVOCARE PENTRU SPIRITUL NAVIGATOR DIN UNIVERSUL SCIENCE-FICTION. Conferință susținută de OVIDIU BUFNILĂ
Ora 16:30 LECTORECTO (I). Lecturi din lucrări originale de S.F.
Ora 16:45 PIAȚA INTERNĂ ȘI INTERNAȚIONALĂ PENTRU SCRIITORUL ROMÂN DE S.F. ȘI FANTASY. Panel condus de LIVIU SURUGIU și CĂTĂLIN PAVEL
Ora 17:15 Pauză de cafea
Ora 17:30 DE CE SĂ CĂLĂTORIM SPRE STELE? Conferință susținută de DAN DOBOȘ
Ora 18:00 Prezentarea revistelor tipărite BIBLIOTECA NOVA, HELION, JUNIMEA STUDENȚEASCĂ, PARADOX, ZIN, dar și a revistelor online din semestrul al II-lea 2017 și semestrul I 2018. Dialog condus de DANIEL TIMARIU
Ora 18:30 LECTORECTO (II). Lecturi din lucrări originale de S.F.
Ora 19:00 POSTUMANISM ÎN STELE ȘI DINCOLO DE ELE Prelegere susținută de LUCIAN-VASILE SZABO
Ora 19:30 LECTORECTO (III). Lecturi din lucrări originale de S.F.
Ora 20:15 Cină
Ora 21:00 Serile filmului S.F. (II) Program realizat de EUGEN CADARU și DARIUS LUCA HUPOV
Ora 21:30 SEARĂ FANTASTICĂ. Realizatori DAN MIREA, ADRIAN BANCU și ADRIAN CHIFU

 

Ziua a III-a, duminică, 9 septembrie 2017

Ora 09:45 LEGOCREATION (II). Concurs pentru copii condus de SIMONA HUPOV
Ora 10:00 Prezentări și lansări de cărți editura PAVCON (II)
Ora 10:00 ŞTIINŢA – SUBIECT SAU RECUZITĂ ÎN LITERATURA SF? Prelegere susținută de RODICA BRETIN
Ora 10:15 LECTORECTO (IV). Lecturi din lucrări originale de S.F.
Ora 10:30 FANDOMUL ROMÂNESC – Fotografii mișcate. Dialog cu MIRCEA OPRIȚĂ, MARIAN TRUȚĂ, CORNEL SECU și DAN POPESCU
Ora 11:15 PARALITERATURA ÎNTRE PSEUDOȘTIINȚĂ ȘI SEFULTURĂ. Conferință susținută de CRISTIAN CORNELIU TAMAȘ
Ora 11:45 Pauză de cafea
Ora 12:00 ANIMAȚIA ÎN FILMELE ȘI JOCURILE PE CALCULATOR S.F. Simpozion coordonat de DARIA HUPOV și BOGDAN MIHĂILESCU
Ora 12:45 Propuneri pentru programul celei de-a 40-a ediții a Convenției Naționale de Science-Fiction
Ora 13:30 Concluzii asupra lucrărilor prezentate în cadrul temelor celei de-a 39-a Convenție Națională de Science-Fiction.
Ora 14:15 Prânz
Ora 18:00 PARTY S.F.
Ora 18:30 FESTIVITATEA DE DECERNARE A PREMIILOR NAȚIONALE PENTRU LITERATURĂ ȘI ARTĂ S.F. PENTRU ANUL 2017.
Ora 20:30 Serile filmului S.F. (III) Program realizat de ANDREI BĂLBĂRĂU
Ora 21:30 LA REVEDERE ÎN 2019!

Este posibil ca acest program să mai aibă unele modificări. Note:

  1. Pentru lansările de carte (titluri, editură, cine prezintă), vă rugăm să accesați www.romconsf.ro, după data de 28 august a.c.
  2. Programul LECTORECTO se va stabili până la 6 septembrie
  3. Programul de filme s.f. se va afișa la Universitatea „Efimie Murgu” în dimineața zilei 7 septembrie